• Żywność wysoko przetworzona

• Im krótsza droga żywności z pola na stół, tym jest ona zdrowsza.

Żywność naturalna to pojęcie stosunkowo łatwe do zrozumienia. Jeszcze 100 lat temu żywność naturalna, lokalna i sezonowa była podstawą żywieniową każdej rodziny. Nasze babki latem robiły chłodniki, ziemniaki podawały z zsiadłym mlekiem; zimą była własnoręcznie kiszona kapusta, a na obiad był gulasz z kaszą.

Tylko jedzenie naturalnej żywności zapewnia nam zdrowie, dobre trawienie i przyswajanie wartości odżywczych.

Żywność przetworzona.

Człowiek przetwarza żywność od stuleci: kroi, gotuje, piecze, suszy, kisi.

Jedzenie poddane właściwej obróbce jest bezpieczniejsze, łatwiej strawne i pożywne, wolne od drobnoustrojów, dłużej nadaje się do spożycia. To niebagatelna sprawa – odkąd rozpowszechniły się nowoczesne metody konserwowania żywności, spadła gwałtownie liczba zatruć pokarmowych                       i nowotworów żołądka. Jednak czy jest różnica między procesami naturalnymi a przemysłowymi?

Procesy naturalne
          przykłady

Procesy przemysłowe
          przykłady

• Rozdrabnianie
          • Suszenie (owoce suszone na słońcu)
          • Solenie (kapusta, ogórki)
          • Wędzenie (w wędzarni!)
          • Gotowanie
          • Prażenie
          • Smażenie
          • Pieczenie
          • Pasteryzacja (wekowanie)
          • Oddzielanie mechaniczne
          • Suszenie rozpyłowe
          • Sterylizacja
          • Liofilizacja
          • Pakowanie próżniowe
          • Poddawanie żywności promieniowaniu
          • Obróbka podczerwienią
          • Termizacja
          • Ekstruzja

Porównanie produktów naturalnych i przetworzonych

Produkty naturalne

Produkty przemysłowe = wysoko przetworzone

• Ryż naturalny (brązowy)
          • Płatki zbożowe naturalne (owsiane, orkiszowe, żytnie itd.)
          • Kisiel z konfitury i mąki ziemniaczanej
          • Jogurt naturalny (skład: mleko i żywe kultury bakterii)
          • Wafle ryżowe, płatki ryżowe błyskawiczne
          • Chrupkie płatki śniadaniowe (czekoladowe, cynamonowe, miodowe itd.)
          • Kisiel typu „zalej wodą”
          • „Deser” jogurtowy z wsadem „owocowym”

Co to jest żywność wysoko przetworzona?
          Jest to żywność poddana obróbce przemysłowej, często z substancjami dodatkowymi (cukier, sól, tłuszcz, witaminy, konserwanty, polepszacze smaku itd.). Można powiedzieć, że to żywność przemysłowa.

Żywności wysoko przetworzonej NIE wytworzymy w domu ani na stołówce.

Żywność wysoko przetworzona zawiera:

• tłuszcze roślinne utwardzone
          • substancje zagęszczające
          • substancje stabilizujące
          • substancje słodzące (cukier, słodziki)
          • wzmacniacze smaku (np. glutaminian sodu).

Czyli wszystkie „E”.

Lista „najlepszych” surowców w przemyśle spożywczym:

• woda
          • sól
          • cukier
          • tłuszcze trans.

Dlaczego?

• Woda – tania i dostępna; dodatek wody powoduje dobry zysk na produkcie, np. napój a nie sok; mleko 0,5%, jogurt pitny
          • Sól – tania i dostępna; ma też cudowną właściwość: wiąże wodę (patrz: wędliny). Gdzie jest sól:  w chlebie, kiełbasie, chipsach, orzeszkach, serze, a nawet w ciastkach
          • Tłuszcze trans – tanie, nie jełczeją, można je wielokrotnie podgrzewać i studzić bez najmniejszej szkody, a produkty przygotowane z ich użyciem są trwałe i mają długi okres przydatności do jedzenia. Jest tylko jedno ale – ten właśnie rodzaj tłuszczu jest naprawdę bardzo szkodliwy dla zdrowia. Przyczynia się do rozwoju cukrzycy, chorób serca, stwardnienia naczyń krwionośnych i zapaleń pojawiających się w organizmie. Zmniejsza zdolność organizmu do chudnięcia. A najwięcej jest ich we wszelkich wyrobach cukierniczych, ciastach, frytkach i fast foodach

Im krótsza lista składu produktu spożywczego, tym zdrowiej.

Czytajmy etykiety! Pamiętajmy o 3 zasadach:

1. Skład podawany jest malejąco, czyli to co jest na pierwszym miejscu – występuje w największej ilości (patrz np. kakao „dla dzieci” – kakao czy cukier?)
          2. Jeśli na 1., 2., lub 3. miejscu występuje cukier – nie kupuj, nie warto
          3. Szukaj właściwej nazwy produktu; łąkowe, śmietankowe czy „prosto z natury” nie musi oznaczać masła.

Zrównoważona dieta oparta jest na naturalnych składnikach.

Jest bardzo dużo prostych metod, żeby dietę przedszkolaka i całej rodziny „uzdrowić”; wystarczy zmienić listę zakupów. Rezygnując z zakupu wysoko przetworzonych produktów, oszczędzamy w budżecie pokaźne pieniądze.
          Naturalne zamienniki, nie tylko są zdrowsze, ale i często tańsze w porównywalnej jednostce.