• Finał Wojewódzki w Badmintonie

          • III miejsce dziewcząt

            III miejsce chłopców

            W dniu 2 grudnia 2020r w Białymstoku w sali SP 32 rozegrano Finał Wojewódzki w badmintonie drużynowym. Zespoły dziewcząt i chłopców SP Kupiski zagrały bardzo dobrze zdobywając brązowe medale w obu kategoriach. Dziewczęta w walce o srebrne medale przegrały z SP 32 Białystok 2-4, chłopcy również z SP 32 przegrali po zaciętym meczu 2-4. Brązowe medale zdobyli-dziewczęta: Maja Jakubiak, Maria Jankowska, Paulina Żelazna i Angelika Świerczewska, chłopcy: Tomasz Smekta, Maciej Osiecki, Sebastian Rokuszewski i Mateusz Polkowski. Trenerem zespołów jest Adam Wszeborowski.

          • Lekcja online o cyberprzemocy z Panią Policjantką

          • Policjantka z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łomży przeprowadziła w czwartek zajęcia online z uczniami klasy 5. Tematem spotkania były zagrożenia, jakie niesie za sobą nieumiejętne korzystanie z internetu. Mundurowa przypominała dzieciom, że nawet nie wychodząc z domu, można wyrządzić komuś krzywdę. Mówiąc o tym, policjantka wyjaśniła najmłodszym pojęcie cyberprzemocy i jakie są konsekwencje z tym związane. Przestrzegała uczestników spotkania, do czego może doprowadzić negatywna komunikacja na forach internetowych. Prowadząca spotkanie online uczulała dzieci, że nie zawsze osoba, z którą prowadzimy korespondencję internetową, musi być tą osobą, za którą się podaje. Na zakończenie spotkania, policjantka przestrzegała dzieci, że nieodpowiedzialne i bezmyślne zachowanie "w sieci" może mieć konsekwencje w realnym życiu

          • 102. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

          •  

             

            Zapraszamy do obejrzenia występów, uczniów z klasy drugiej i grupy 6-latków, z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziękujemy naszym artystom za upamiętnienie Narodowego Święta Niepodległości w 2020 roku.

          • Powiatowe Igrzyska Dzieci i Młodzieży w Badmintonie

          • 24.10.2020 - II miejsce

            25.10.2020 - I miejsce

            24 i 25 października odbyły się Igrzyska dzieci . Dziewczęta i chłopcy naszej szkoły zaprezentowali się bardzo dobrze  w powiecie .Zawody odbyły się w Piątnicy .Gratulujemy 

          • Maszt z biało-czerwoną flagą dla SP w Kupiskach? Zagłosuj!

          • Walczymy o maszt z biało-czerwoną flagą, który zostanie umieszczony przed Szkołą
            w Kupiskach! Wszystko w rękach społeczności szkolnej.

             

            Wejdźcie na stronę bialoczerwona.www.gov.pl i ODDAJ GŁOS POPARCIA na gminę Łomża (gmina wiejska)! Wypełnijcie i prześlijcie ankietę. Dzięki temu na terenie naszej gminy zostanie postawiony maszt z biało-czerwoną flagą! Projekt „Pod biało-czerwoną” zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Inicjatywa zakupu masztu i flagi zależeć będzie od mieszkańców.

            Aby wziąć udział w akcji, należy zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia (w przypadku naszej gminy jest to 100 głosów) on-line na bialoczerwona.www.gov.pl. Głos poparcia dla inicjatywy zakupu masztu i umieszczonej na nim flagi, która będzie dumnie eksponowana na placu przed Szkołą Podstawową w Kupiskach.

            „Pod biało-czerwoną” to projekt, który ma zjednoczyć nasz kraj i jego mieszkańców. Nie tylko uhonoruje Poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także zachęci do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. Ta patriotyczna inicjatywa, realizowana pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, będzie się opierała o zapał i działanie mieszkańców naszych Małych Ojczyzn.

            Celem projektu jest także godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcali nasi przodkowie. 

          • ŚLUBOWANIE I KLASY

          • 21 października odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy I na sztandar szkoły oraz ceremonia pasowania. Uczniowie klasy I przygotowywali się do tej uroczystości od dłuższego czasu. Zaprezentowali część artystyczną, wykazując się swoimi talentami, w której  udowodnili swoją gotowość do wstąpienia w grono uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupiskach.Znajomość przepisów ruchu drogowego, pięknie zaśpiewane piosenki oraz wypowiedziane słowa o  przyjaźni i koleżeństwie w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole.W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym  ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pan Dyrektor dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. Dzieci otrzymały dyplomy i prezenty. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

          • LAPTOPY W RAMACH PROJEKTU ZDALNA SZKOŁA+ II etap

          • W październiku Gmina Łomża przekazała naszej szkole zestaw składający się z 5 laptopów ze słuchawkami. Sprzęt został zakupiony w wyniku zamówienia publicznego w związku z realizacją projektu grantowego pn. Zdalna Szkoła + w ramach OSE - Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Jest przeznaczony dla uczniów i nauczycieli, do wykorzystania w procesie nauki zdalnej, w czasie zamknięcia szkół spowodowanych epidemią COVID-19. 

          • LAPTOPY W RAMACH PROJEKTU ZDALNA SZKOŁA - I etap

          • Gmina Łomża  w ramach projektu  zakupiła 12 laptopów i 28 tabletów. Do naszej szkoły 15 maja trafiły 3 laptopy i 4 tablety. W ramach tego wsparcia uczniowie mają możliwość wypożyczenia sprzętu w okresie nauki zdalnej.

          • Maszt z biało-czerwoną flagą dla SP w Kupiskach? Zagłosuj!

          • https://bialoczerwona.www.gov.pl/

            Walczymy o maszt z biało-czerwoną flagą, który zostanie umieszczony przed Szkołą

            w Kupiskach! Wszystko w rękach społeczności szkolnej.

            Wejdźcie na stronę i ODDAJ GŁOS POPARCIA na gminę Łomża (gmina wiejska)! Wypełnijcie i prześlijcie ankietę. Dzięki temu na terenie naszej gminy zostanie postawiony maszt z biało-czerwoną flagą! Projekt „Pod biało-czerwoną” zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Inicjatywa zakupu masztu i flagi zależeć będzie od mieszkańców.

            Aby wziąć udział w akcji, należy zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia (w przypadku naszej gminy jest to 100 głosów) on-line na . Głos poparcia dla inicjatywy zakupu masztu i umieszczonej na nim flagi, która będzie dumnie eksponowana na placu przed Szkołą Podstawową w Kupiskach.

            „Pod biało-czerwoną” to projekt, który ma zjednoczyć nasz kraj i jego mieszkańców. Nie tylko uhonoruje Poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także zachęci do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. Ta patriotyczna inicjatywa, realizowana pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, będzie się opierała o zapał i działanie mieszkańców naszych Małych Ojczyzn.

            Celem projektu jest także godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcali nasi przodkowie.

          • ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY 16.10.2020

          •  

                        16 października po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej w Kupiskach obchodzili Dzień  Patrona, Jana Pawła II.  Ważnym punktem  uroczystości  była Msza Święta w intencji uczniów i nauczycieli sprawowana  dzień wcześniej w parafialnym  kościele.  Uroczystość 
            w szkole rozpoczął Pan Dyrektor Karol Łebkowski, który powitał przybyłych gości: Wójta Gminy Łomża, Pana Piotra Kłysa; Radną Gminy Łomża, Panią Bożenę Jackowską; Przewodniczącą Rady Rodziców, Panią Annę Karwowską oraz Proboszcza Parafii pw. Jadwigi Śląskiej w Kupiskach, Księdza Krzysztofa Dąbrowskiego. 

                        Pan Dyrektor w swoim wystąpieniu podkreślił, że imię patrona jest dumą,  ale też zobowiązaniem, by w codziennym życiu kierować się Jego myślami.  Zwrócił się do młodzieży  słowami wielokrotnie powtarzanymi przez Jana Pawła II „Bądźcie światłem, które świeci
            w mrokach”.
            Następnie głos zabrał Pan Piotr Kłys. W swoim wystąpieniu również nawiązał do postaci patrona szkoły, przypominając  Jego wielką wiarę,  wiedzę, uczciwość, moralność
            i dokonania, które powinny być wzorem do naśladowania dla obecnych i przyszłych pokoleń, dla uczniów tych szkół, którym patronuje. Złożył również najserdeczniejsze życzenia nauczycielom, gdyż tego dnia w szkole obchodzone jest także Święto Edukacji.

                        Kolejnym punktem programu była część artystyczna, którą rozpoczęły słowa: „Habemus Papam”. Młodzież w montażu słowno – muzycznym przypomniała pontyfikat Jana Pawła II, głoszoną przez niego naukę i ogromny wkład w budowanie cywilizacji miłości, patriotyzm
            i umiłowanie Ojczyzny. Wspomnienia o papieżu (Jego pogoda ducha, trudne spotkania, dalekie podróże, przyjazdy do Ojczyzny, twórczość literacka, zmagania z chorobą, śmierć naznaczona cierpieniem) przeplatane  pięknymi piosenkami („Ty prowadzisz nas”, „Nie zastąpi Ciebie nikt”) przypomniały wszystkim, że mamy od kogo czerpać wzór wiary, mądrość i hart ducha. Dopełnieniem głębokich tekstów papieża i o papieżu  była prezentacja multimedialna, która u wielu wywołała  łzę radości, rozrzewnienia, ale też smutku. Na zakończenie uroczystości młodzież złożyła kwiaty pod płaskorzeźbą Jana Pawła II  i odśpiewała Jego ulubioną pieśń „Barkę”.

                        14. rocznica nadania szkole imienia Papieża - Polaka była niezwykłe  uroczysta, ale też inna niż w latach poprzednich. Z powodów bezpieczeństwa uczestniczyli w niej tylko reprezentanci poszczególnych klas.  Pozostali uczniowie  w salach lekcyjnych odtwarzali część artystyczną, która została zarejestrowana dzień wcześniej późnym popołudniem.

             

            M. Nasiadko

             

          • WYKŁAD O II WOJNIE ŚWIATOWEJ, SYBIRAKACH

          • We wtorek 29.09.2020 r. o godz. 09.35  w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupiskach odbył się wykład pt. Polscy zesłańcy w ZSRS w latach 1939-56. 

            W spotkaniu udział wzięli: Pani Nina Żyłko – sekretarz Oddziału Związku Sybiraków w Łomży, Pan Henryk Kowlewski – emerytowany wojskowy oraz uczniowie z klas 6, 7 i 8 wraz z opiekunami. Na początku Pani Nina  opowiedziała zebranym o wojennych losach swojej rodziny, pobycie na Syberii. Następnie głos zabrał Pan Henryk, który jest synem Sybiraka, przybliżył zebranym wybrane informacje o II wojnie światowej. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie patriotyzmu, przypomniał o tym, że wolność nie jest dana raz na zawsze, trzeba o nią dbać. Wspominanie historii to nasz wspólny obowiązek. Szkoła otrzymała od gości cenne pamiątki.

            Wykład jest jednym z wydarzeń, organizowanych w tym roku przez naszą placówkę, obok odsłonięcia wystawy i konkursu plastycznego, mających na celu przybliżenie młodemu pokoleniu tematyki zsyłek na Syberię.

          • BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

          • Bezpieczna droga do szkoły – spotkanie z policjantem. W dniu 24.09.2020r. odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne dla grup przedszkolnych i klas I – III z dzielnicowym- sierżantem sztabowym Wojciechem Grodzkim z Komisariatu Policji w Łomży. Tematem pogadanki była „Bezpieczna droga do szkoły”. Pan policjant przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze w przypadku, kiedy nie ma chodnika lub pobocza, prawidłowego przekraczania jezdni, zachowania w miejscach oczekiwania na przyjazd autobusów. Podkreślił także, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych na odzieży czy plecakach, zwłaszcza po zmroku. Przestrzegał najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa. Wykazywali się również dobra znajomością zasad przechodzenia przez jezdnię, jak również znaków drogowych. Mamy nadzieję, że wiedza teoretyczna, jaką mieli okazję sobie przypomnieć, znajdzie zastosowanie w praktyce.

            Pedagog szkolny M. Kołodziejczyk

          • ODSŁONIĘCIE POMNIKA STACHA KONWY

          •           20 września odbyła się niezwykła uroczystość – odsłonięcie pomnika Stacha Konwy, który ponownie stanął w Lasku Jednaczewskim, miejscu pochówku legendarnego przywódcy Kurpiów. Gospodarzem uroczystości był Wójt Gminy Łomża Pan Piotr Kłys, który powitał licznie przybyłych gości (przedstawicieli Parlamentu, Sejmiku Województwa, Powiatu, administracji różnego szczebla oraz poczty sztandarowe)  i przypominał zebranym niełatwą drogę Polaków do wolności. W swoim wystąpieniu podkreślił również obowiązek żywej pamięci o tych, którzy za tę wolność oddali życie. 

                        Następnie zgromadzeni uczestniczyli we Mszy Św., którą celebrował  proboszcz Katedry Łomżyńskiej, ks. kan.  Marian Mieczkowski. Po  mszy wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupiskach. Wierszem i piosenką uczcili postać Stacha Konwy najdzielniejszego  bohatera wydarzeń pod Jednaczewm. Uczniowie przypomnieli jego heroiczną postawę, kiedy postawiony przed sądem oprawców wolał wybrać śmierć niż sprzeniewierzyć się,  łamiąc  przysięgę złożoną królowi.  Stach Konwa zginął śmiercią chwalebną, o czym przypomina napis na nowym pomniku:

            „Tu spoczywa bohater kurpiowski Stach Konwa

            Zginął śmiercią chwalebną w 1733r.”.

                    Ważnym punktem wydarzeń było też  przekazanie „miejsca pamięci”  w opiekę uczniom szkoły. Uroczystego aktu dokonał Pan Piotr Kłys, zobowiązując młodzież, by kultywowała tradycję i pamięć o Stachu Konwie – Bohaterze Kurpiowskim; by sprawowała społeczną pieczę nad pomnikiem Stacha Konwy w Lesie Jednaczewskim. Uczniowie ochoczo przyjęli te zadania jako  honor i wyzwanie. Po tej części  uroczyście odsłonięto  i poświęcono pomnik. Następnie kolejno głos zabierali przybyli goście, składając na ręce Wójta podziękowania i słowa uznania dla idei krzewienia patriotyzmu lokalnego. Ostatnim punktem niedzielnego świętowania była grochówka przygotowana przez strażaków oraz słodki poczęstunek.  Ten czas umilił przybyłym występ  Kapeli Kurpiowskiej Gminy Łomża.

                        Uczestnicy tej niecodziennej uroczystości powrócili do domów z przekonaniem, że pamięć o bohaterze, Stachu Konwie, powinna być żywa wśród mieszkańców Jednaczewa, Kupisk i Łomży, gdyż pięknie wplata się w historię tego regionu, a „Ten, kto nie zna i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, i nie ma prawa do przyszłości”.

          • OTWARCIE WYSTAWY POŚWIĘCONEJ SYBIRAKOM

          •      W czwartek 17.09.2020r. o godz. 10.00  w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupiskach odbyło się odsłonięcie wystawy pt. Sybir ich połączył. Polscy zesłańcy w ZSRS w latach 1939-56. Ekspozycję udostępniło Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Jej tematem są losy ludzi przymusowo wywiezionych na nieludzką ziemię.

                  W uroczystości udział wzięli: pani Nina Żyłko – sekretarz Związku Sybiraków w Łomży, pan Piotr Kłys – Wójt Gminy Łomża oraz społeczność szkoły. Na początku wszyscy wysłuchali Hymnu Sybiraków, po czym nastąpiło symboliczne otwarcie wystawy. Pani Nina Żyłko opowiedziała zebranym o swoim pobycie na Syberii. Następnie głos zabrał Pan Piotr Kłys. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie patriotyzmu w życiu młodego pokolenia, którym jest przede wszystkim rzetelna praca i nauka. Wspominanie historii to nasz wspólny obowiązek.

                 Szkoła otrzymała od Związku Sybiraków cenne pamiątki. Odsłonięcie wystawy  połączono z upamiętnieniem 81. rocznicy agresji Sowietów na Polskę oraz obchodami Światowego Dnia Sybiraka.