• 103. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

          • W środę 10 listopada 2021r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupiskach odbył się uroczysty apel z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego, rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie wcielili się w wyznaczone role  i zaprezentowali nam na czym polega współczesny patriotyzm. Uroczystość zakończyła się wspólnym śpiewaniem pieśni wojskowych.

            Symbolem wyjątkowości tego święta były przypięte do galowych strojów uczniów biało-czerwone kotyliony. W tym roku ponownie wzieliśmy udział w akcji do hymnu

            Szkolne uroczystości miały na celu uświadomić uczniom, jak ważna jest Ojczyzna i co w dzisiejszych czasach oznaczają słowa patriotyzm i wolność.

          • Święto Szkoły

          • Jubileusz  15– lecia nadania Szkole Podstawowej w Kupiskach

            Jana Pawła II

             

            ,,Cały Twój, Maryjo” pod takim hasłem społeczność  Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupiskach 15  października 2021r. w sposób niezwykle uroczysty  świętowała 15. rocznicę nadania szkole imienia. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele
            pw. Świętej Jadwigi Śląskiej w Kupiskach. Celebrował ją ksiądz proboszcz, Krzysztof Dąbrowski. Kolejnym punktem uroczystości było posadzenie Jubileuszowych Dębów Pamięci, po czym   zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie  przeszli do budynku szkoły na dalszą część obchodów. Pan Dyrektor Karol Łebkowski powitał gości, którzy zaszczycili swoją obecnością: Pana Dariusza Piontkowskiego - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji i  Nauki, Panią Beatę Pietruszkę – Podlaskiego Kuratora Oświaty, Pana Piotra Kłysa – Wójta Gminy Łomża, Pana Cezarego Zborowskiego - zastępcę Wójta Gminy Łomża, Panią Dorotę Pazik – Sekretarz Gminy, Panią Bożenę Jackowską – Sołtysa Starych Kupisk, Pana Mariana Zaczka – Sołtysa Nowych Kupisk, Panią Małgorzatę Szlendak - Przewodniczącą Rady Rodziców, Pana Czesława Filipkowskiego – przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej UNIQA, rodziców oraz media. Dyrektor Szkoły w swoim przemówieniu  podkreślił rangę święta - 15. rocznicę nadania szkole imienia Jana Pawła II.  Wypowiedział ważne słowa
            o Patronie, stwierdzając, że młodzież szkoły powinna czerpać inspiracje i wzorować się na przykładzie tego wybitnego człowieka, który był niezwykle skromny, pracowity, a przede wszystkim wrażliwy  na potrzeby innych. Za Patronem szkoły skierował do uczniów słowa: "Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, od którego  nie można się uchylić. Nie można zdezerterować".

            Podczas uroczystości Dyrektor naszej szkoły, Pan Karol Łebkowski, otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pana Piotra Glińskiego,  Złotą Odznakę -  Zasłużony  dla Sportu. Aktu dekoracji dokonał Minister, Pan Dariusz Piontkowski. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Łomża, Pan Piotr Kłys. W asyście zastępcy i sekretarz gminy przedstawił dorobek zawodowy Pana Łebkowskiego i wręczył mu Nagrodę Wójta Gminy Łomża.

            Część artystyczna przygotowana przez panie: B. Gutowską,
            M. Nasiadko  poświęcona była  Patronowi Szkoły.  Młodzież z  wielką  radością i  dumą przypomniała Wielkiego  Rodaka, ale  przede wszystkim  zwróciła  uwagę na więź, jaka łączyła go z Matką Bożą.  Karol Wojtyła wielokrotnie powtarzał, że to – Matka Boża
            o wszystkim zdecydowała: „Tobie oddaję wszystkie owoce mego życia i posługi; Tobie zawierzam losy Kościoła; Tobie polecam mój naród; Tobie ufam i Tobie raz jeszcze wyznaję: Cały Twój, Maryjo!  Cały Twój”.

            Zgromadzeni mogli wysłuchać pięknych fragmentów rozważań Ojca Świętego
            nt. Matki Bożej.  Montaż słowno – muzyczny po raz kolejny przybliżył sylwetkę Patrona. Zwieńczeniem występu był taniec uwielbienia z flagami do pieśni  „Serce sługi”.

             

                        Podczas uroczystości został rozstrzygnięty Gminny Konkurs Plastyczny pod hasłem „Cud nad Narwią. Obrona Łomży 1920r.”  Była to już kolejna edycja  konkursu, który na stałe wpisał się  do kalendarza  uroczystości szkolnych.

          • POZNAJEMY PODLASIE 16-17.09.2021

          • Trasa: Wizna, Osowiec, Tykocin, Białystok, Sokółka, Bohoniki i Święta Woda.

            Poznajemy Podlasie.                                                                                 Sprawozdanie Mai Kołoty z klasy VI

                W dniach 16 - 17 września odbyła się wycieczka klas  V-VII. Jej celem było  bliższe poznanie  naszej Małej Ojczyzny ze zwróceniem uwagi na  wielokulturowość Podlasia.

                 Pierwszym miejscem docelowym była Strękowa Góra.  To jeden z popularniejszych obszarów w Biebrzańskim Parku Narodowym. Rozciąga się stąd przepiękny widok na dolinę Narwi. Dowiedzieliśmy się o bitwie  pod Wizną we wrześniu 1939 r. ,  która  określana jest  mianem „polskich Termopil”. Później pojechaliśmy do Osowca i zwiedzaliśmy twierdzę. W muzeum mogliśmy zobaczyć broń, mundury i wiele ciekawych eksponatów historycznych.  Po długim spacerze obejrzeliśmy  film na temat  Biebrzańskiego Parku Narodowego, a następnie chodziliśmy po terenie i słuchaliśmy różnych ciekawostek związanych z tym miejscem. Około  godziny 15.00 byliśmy już w synagodze w Tykocinie. Jest ona obecnie drugą co do wielkości i jedną z najstarszych świątyń judaizmu w Polsce. Udaliśmy się też do zamku. Dowiedzieliśmy się, kto go kiedyś zamieszkiwał i co działo się w tym miejscu. Po  obiadokolacji  zakwaterowaliśmy się w ośrodku dla młodzieży w Białymstoku, gdzie nocowaliśmy. Jestem pewna, że każdy kto był na wycieczce, zapamięta tę noc na bardzo długo. Cisza nocna zaczęła się o 22:00 i nie można było wychodzić z pokoi. Za to, gdy wybiła  6:00,  zrobiło się znów głośno. Po śniadaniu wyruszyliśmy do Sokółki. Tam odwiedziliśmy sanktuarium  i uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Mieliśmy też okazję być w prawosławnej cerkwi. Później pojechaliśmy do miejscowości Bohoniki, gdzie znajduje się meczet. Pani  przewodnik opowiadała o wierze, która jest wyznawana  w tym miejscu. Mogliśmy zadawać pytania na temat świątyni. Kolejnym punktem naszej wycieczki była Święta Woda. Powstała tu Góra Krzyży, na której pątnicy pozostawiają dziękczynne krzyże wotywne i te związane z gorącymi prośbami o łaski. Wśród wielu krzyży i krzyżyków stoi  Jubileuszowy Krzyż Pielgrzymów, a także nasz – społeczności Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupiskach. Wraz z proboszczem zwiedziliśmy sanktuarium i udaliśmy się na ognisko.  W kinie w Białymstoku obejrzeliśmy  film pt. ,,Czarny młyn". Na koniec zwiedzaliśmy z przewodnikiem stolicę województwa podlaskiego. Pod szkołą byliśmy  po godz.20:00, gdzie czekali nasi rodzice i wróciliśmy do domu.

                 Wycieczka była super. Zdobyłam dużo informacji o Podlasiu i poznałam wiele ciekawych miejsc. Doceniam starania nauczycieli, którzy opiekowali się nami i wszystkim się zajęli. Kosztowało to  mnóstwo trudu, ale myślę, że było warto. Każdy wrócił do domu z nowymi wrażeniami i niesamowitymi przeżyciami.

          • Logowanie do dziennika elektronicznego - przewodnik

          • Instrukcja logowania do systemu Synergia dla rodziców i uczniów

            1. Wpisujemy w przeglądarkę internetową adres rodzina.librus.pl.

            2. Wybieramy fioletowy przycisk LIBRUS Synergia i klikamy Zaloguj. 

            3. Logujemy się danymi otrzymanymi w szkole (konto Synergia) na fioletowym formularzu.Przypominamy, że najważniejsze informacje o uczniu można przeglądać również za pomocą aplikacji Librus dla rodziców i uczniów.Z aplikacji można korzystać na smartfonach i tabletach oraz przez przeglądarkę internetową na portalu Librus Rodzina. Jest to alternatywny sposób dostępu do informacji zawartych na koncie w dzienniku elektronicznym LIBRUS Synergia. Jest to usługa świadczona przez firmę Librus i wymaga założenia Konta LIBRUS oraz powiązania go z kontem z systemu Synergia, co opisaliśmy szczegółowo tutaj. Nie jest to oczywiście obowiązkowe i nadal możecie logować się do dziennika Synergia jak dotychczas – loginem i hasłem do konta Synergia (otrzymanymi od szkoły).

          • WRACAMY DO SZKOŁY

          • 1. września jest tradycyjnie dniem rozpoczęcia nauki w szkołach. Poniżej zamieszczamy list Wójta Gminy Łomża do dyrektorów, pracowników oświaty, rodziców i uczniów.

            Szanowni Dyrektorzy i Pracownicy Szkół Gminy Łomżaoraz Drodzy Rodzice i Uczniowie

            Bardzo cieszę się, że wszyscy zdrowi i wypoczęci wracacie do pracy w naszych szkołach. Jestem przekonany, że w wakacje mogliście wypocząć i nabrać sił, aby mierzyć się z wyzwaniami związanymi z nowym rokiem szkolnym. Mam nadzieję, że nauka w naszych szkołach będzie się odbywać przez cały rok tradycyjnie w ich siedzibach a pandemia nie pokrzyżuje nam tych planów poprzez konieczność nauki zdalnej czy hybrydowej.

            Całej kadrze naszych szkół życzę przede wszystkim zdrowia i wielu sił do pokonywania trudności związanych z organizacją pracy, edukacją i wychowaniem naszych uczniów oraz samych sukcesów związanych z ich osiągnięciami.

            Szanownym Rodzicom, życzę, aby ich dzieci w nowym roku szkolnym osiągnęły jak najlepsze wyniki w nauce
            i dzięki swoim nauczycielom i wychowawcom nieustannie rozwijały się do czynienia dobra. Liczę na owocną współpracę rodziców i kadry pedagogicznej naszych szkół, która będzie miała na celu dobro uczniów i osiąganie przez nich sukcesów edukacyjnych.

            Drodzy Uczniowie wracacie po dwumiesięcznej przerwie, opaleni, z uśmiechami na twarzach, ale przede wszystkim wypoczęci i gotowi do dalszej walki. Walki, którą każdy uczeń rozpoczyna zawsze pierwszego września. W waszym życiu wiele rzeczy uległo zmianie. Jesteście starsi, mądrzejsi, ale także macie z pewnością nowe postanowienia na ten rok szkolny. Oczywiście na pierwszym miejscu listy postanowień powinna być walka o oceny. Bo przecież uczycie się nie dla szkoły, nauczycieli, rodziny czy przyjaciół, tylko dla siebie.

            Życzę wszystkim samych sukcesów, Dyrektorom, Nauczycielom i pozostałym pracownikom szkół cierpliwości
            i wytrwałości, zaś uczniom jak najlepszych ocen i wyników egzaminów.

            Wójt Gminy Łomża

            Piotr Kłys

          • INNOWACJA PEDAGOGICZNA „PROGRAMOWANIE I ROBOTYKA DLA KLASY V”

          •       W roku szkolnym 2020 – 2021 uczniowie z klasy 5 realizowali innowację pedagogiczną  z dziedziny informatyki. Zagadnienia omawiane w trakcie zajęć wpisują się w ideę powszechnego nauczania programowania, które staje się kompetencją kluczową XXI wieku.

                  Fakt, że we współczesnym świecie coraz intensywniej wdrażana jest technologia informacyjna, rodzi potrzebę przygotowania dzieci do świadomego wykorzystania jej możliwości. Uczniowie nie tylko mają być odbiorcami osiągnięć technologii informacyjnej, ale mają poznawać zasady programowania, umieć programować i wykonywać samodzielne projekty. Dzięki programowaniu młode pokolenie uczy się rozumieć otaczający nas świat i zachodzące w nim przemiany.

                    Wszystkie założone cele w innowacji zostały osiągnięte. Uczniowie polubili robotykę jako atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu. Na koniec roku szkolnego 2020 - 2021 każdy uczeń otrzymał specjalny dyplom ukończenia innowacji pedagogicznej.

          • DRODZY ÓSMOKLASIŚCI !!!

          • Przed Wami niezwykle ważne wydarzenie – egzamin ósmoklasisty.

            Życzymy Wam, aby lata nauki zaowocowały dobrymi wynikami na egzaminie.

            Niech spełnią się Wasze oczekiwania i każdy z Was dostanie się do nowej wymarzonej szkoły, a życiowe plany i zamierzenia niech wszystkie się zrealizują.

            Podczas egzaminu niech towarzyszy Wam opanowanie stresu, skupienie, umiejętność podejmowania trafnych decyzji oraz wiara we własne siły i wiedzę.

            Każdemu z Was składamy życzenia osiągnięcia jak najlepszych wyników.

            Niech będzie łatwo, spokojnie i oczywiście na maksymalną ilość punktów!!!

            Życzymy Wam powodzenia i wiary we własne możliwości.

            Trzymamy za Was kciuki!

            Dyrekcja, nauczyciele i pedagog szkolny

          • 81. rocznica zbrodni katyńskiej

          • We wrześniu 1939 roku w niewoli sowieckiej znalazło się około 250 tys. polskich żołnierzy, w tym około 10 tys. oficerów. Już 19 września podjęto decyzję o utworzeniu sieci obozów dla nich. Rozkaz o wymordowaniu polskich jeńców wojennych (którzy stanowili zagrożenie dla komunizmu) więzionych w Starobielsku, Kozielsku i Ostaszkowie został wydany 5 marca 1940 przez najwyższe władze sowieckie. W haniebny sposób w kwietniu wymordowano tysiące polskich patriotów. 

            Oficjalnie informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu Niemcy podali 13 kwietnia 1943 roku, od razu oskarżyli Rosjan. Sowieci wypierali się tego mordu, ostatecznie przyznali się po upadku komunizmu w 1990 roku.