Jasełka Bożonarodzeniowe
- 29
Pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej.
- 30
W czasie prawie czterech miesięcy intensywnej nauki uczniowie klasy pierwszej poznali już większość liter. Wszystkie dzieci radzą sobie z czytaniem krótkich, a niektóre całkiem długich tekstów. Nadszedł więc czas, żeby oficjalnie zostać czytelnikiem szkolnej biblioteki.
We wtorek 19 grudnia wychowawczyni pani B .Niebrzydowska przyprowadziła swoich podopiecznych do auli. Czekał tam na nich pan Z. Koński wraz ze swoim asystentem.
Po serdecznym powitaniu przez gospodarza biblioteki pierwszoklasiści wysłuchali opowiadania o przygodzie, która pewnego dnia spotkała Kicę Kocię. Popularna wśród dziecięcych czytelników bohaterka razem z mamą wybrała się po raz pierwszy do biblioteki. Spotkała tam wielu interesujących ludzi, dowiedziała się dużo ciekawych wiadomości i wypożyczyła do domu kilka książek (tyle, na ile pozwala regulamin).
Odczytana historia bardzo spodobała się uczniom. Na jej podstawie, a także wysuwając własne pomysły, dzieci zaproponowały, czynności, jakie można wykonywać w bibliotece. Oprócz wypożyczania książek i czasopism można również:
obejrzeć film,
namalować ilustrację do książki,
napisać własną książkę,
odrobić lekcje,
nauczyć się składać papierowe motylki,
spotkać autora.
Wiersz Jana Huszczy pod tytułem „Skarga książki” zaprezentował asystent biblioteczny – uczeń klasy siódmej. (Przemek jest wybitnym znawcą przygód Grega Heffleya - przeczytał po kilka razy wszystkie piętnaście tomów serii.)
Pretensje, jakie do czytelników mają książki zostały zaprezentowane na przykładach zniszczonych egzemplarzy z naszych szkolnych półek. Pierwszoklasiści stwierdzili, że nie bardzo mają ochotę wypożyczać takie książki i zobowiązali się je szanować. Ułożyli również rozsypanki wyrazowe z hasłami mówiącymi jak ma się zachowywać dobry czytelnik:
Myć ręce przed czytaniem.
Nie pisać i nie rysować w książce.
Używać zakładki, nie ślinić palców przy odwracaniu kart.
Nie zaginać rogów kartek
Nie zwijać cienkiej książki w rulon.
Nie przełamywać grzbietu książki.
Nie wyrywać kartek z książek (można poprosić o skopiowanie fragmentu).
Po takiej dawce wiedzy uczniowie byli gotowi na pasowanie. Odbyło się ono poprzez uderzenie w ramię wielką księgą i wypowiedzenie słów: Mianuję ciebie czytelnikiem.
Wielka księga, którą corocznie dokonuje się pasowania czytelników jest reklamową atrapą prawdziwej książki , której naturalnej wielkości oryginał można wypożyczyć w szkole. Symbolizuje to powiększającą moc czytania. Książki potrafią rozbudzić naszą wyobraźnię, zdobywać wiedzę, doskonalić umiejętności społeczne i komunikowanie się.
Na pamiątkę mianowani czytelnicy otrzymali upominek – książkę Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza” oraz załączoną do niej książeczkę dla rodziców „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem”
Miłego czytania! Niech moc książek będzie zawsze razem z Wami!
Bibliotekarz Z. Koński
Żywa lekcja historii o Mieszku I
- 25
Uczniowe z naszej szkoły kolejny raz uczestniczyli w żywej lekcji historii przygotowanej przez Jacentego Ordowskiego z Bractwa Rycerskiego Zamku Golub Dobrzyń. Grupa rekonstrukcyjna przeniosła nas w czasy księcia Mieszka I. Aktorami byli również nasi uczniowie, którzy bardzo chętni wzięli udział w przedstawieniu.
Szkolne warsztaty świąteczne
- 16
Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalny urok. Oczekiwanie na ich nadejście jest radosnym czasem kultywowania tradycji i zwyczajów w gronie bliskich osób.
13 grudnia w naszej szkole zorganizowano warsztaty świąteczne, w których wzięli udział uczniowie i ich rodziny oraz nauczyciele. Celem spotkania była integracja międzypokoleniowa, spędzenie czasu w miłej atmosferze oraz wykonanie stroików, wieńców i innych ozdób bożonarodzeniowych. W świątecznej scenerii, przy blasku świec i dźwiękach kolęd w wykonaniu chóru szkolnego powstało wiele pięknych dekoracji, które będą zdobiły wnętrza naszych domów w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Organizatorzy przygotowali prezentację ukazującą różne wzory stroików i etapy ich wykonywania. Pokaz multimedialny stanowił inspirację podczas pracy. Zarówno dzieci jak i dorośli chętnie włączyli się w śpiewanie kolęd z akompaniamentem instrumentów muzycznych. Zorganizowano również słodki poczęstunek.
Warsztaty były doskonałą okazją do spędzenia czasu w rodzinnym gronie oraz niezwykłą lekcją kreatywności. Wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem i wykazali się mnóstwem ciekawych pomysłów. Uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i miło spędzony czas. Słowa wdzięczności kierujemy do pana Marka Gruzła, który wsparł naszą inicjatywę i dostarczył szyszki oraz igliwie.
Mamy nadzieję, że warsztaty świąteczne na stałe wpiszą się w tradycje naszej szkoły.
Życzymy szczęśliwych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia!
SZKOLNE WARSZTATY ŚWIĄTECZNE
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie