• Wzór BMI

        • Wzór BMI –

          jak obliczać, przedział, wady i zalety

           

          BMI (z ang. Body Mas Index) to współczynnik, który pozwala obliczyć czy proporcje naszej masy ciała w stosunku do wzrostu są właściwe. Prawidłowe BMI oznacza w teorii, że nie mamy żadnych problemów ze zbyt dużą czy zbyt małą wagą i jednym słowem jesteśmy zdrowi. Jednak wskaźnik BMI ma kilka istotnych wad i nie zawsze trzeba ślepo wierzyć w to co pokazuje wynik. Warto wiedzieć czym jest i jak się go oblicza, jednak nie może być to jedyne nasze źródło informacji.

           

          1.    Co to jest wzór BMI?

          Wskaźnik BMI to opracowany przez belgijskiego statystyka Adolfa Queteleta wzór, który pozwala określić, czy nasza waga jest proporcjonalna do wzrostu i odwrotnie. Stosowanie go upowszechniło się w latach 70     i było wówczas jedynym źródłem wiedzy na temat tego, czy nasza masa ciała jest prawidłowa.

          Wzór BMI to proste równanie matematyczne, które pozwala na wyliczenie zawartości tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. Na początku wykorzystywany był tylko do mierzenia prawidłowej masy ciała kobiet       i mężczyzn.

           

          Dzięki wprowadzeniu siatki centylowej, obecnie można także mierzyć BMI u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Według autora wskaźnik BMI nie ma zastosowania w ocenie stanu otłuszczenia jednostki, jednak ze względu na swoją prostotę może być stosowany we wstępnej diagnostyce.

          W latach 40. XX wieku zmodyfikowano tablice zależności wagi i wzrostu, dodając do nich proporcje i budowę ciała. W latach 70. w magazynie ‘’Journal of Chronic Diseanse’’ ukazał się obszerny artykuł na temat użyteczności kalkulatora BMI, jako parametru określającego zagrożenie otyłością w przypadku jednostki.

           

          2.    Jak obliczyć BMI?

          Obliczanie BMI jest niezwykle proste, wystarczy tylko zastosować się do ogólnoprzyjętego wzoru, jest on uniwersalny dla kobiet i mężczyzn. Aby obliczyć wartość swojego BMI, wystarczy podzielić masę swojego ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu. Wygląda to następująco:

           

          BMI = masa ciała / wzrost²

           

          Innymi słowy: masa ciała / wzrost x wzrost. Należy też pamiętać o odpowiednich jednostkach. Wzrost zawsze podajemy w metrach, a więc nie 173, ale 1.73. Wagę podajemy zawsze w kilogramach.

           

          Jak liczyć BMI:  Przykładowo osoba mająca 173 cm wzrostu i ważąca 58 kg będzie miała BMI wynoszące 19.4, co oznacza wagę prawidłową.

          3.    Przedziały BMI

          Wartość wskaźnika BMI pozwala określić, czy nasza waga jest prawidłowa, czy cierpimy na nadwagę lub niedowagę. Aby to stwierdzić, należy zapoznać się z międzynarodową klasyfikacją BMI, która podzielona jest na 8 części:

          • poniżej 16,0 – wygłodzenie
          • 16,0–17,0 – wychudzenie (spowodowane często przez ciężką chorobę)
          • 17–18,5 – niedowagę
          • 18,5–25,0 – wartość prawidłową
          • 25,0–30,0 – nadwagę
          • 30,0–35,0 – I stopień otyłości
          • 35,0–40,0 – II stopień otyłości
          • powyżej 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)

          BMI dzieci obliczane jest w ten sam sposób, co u dorosłych, lecz potem porównywane ze średnimi wynikami w danej grupie wiekowej. Zamiast wyznaczania przedziałów wskazujących na otyłość, nadwagę i niedowagę, kalkulator BMI dzieci pozwala na porównanie wyników współczynnika danej płci i danego wieku.

          4.        Skutki nieprawidłowego BMI

          Jeśli nasze BMI znacząco przekracza granice prawidłowej wagi może wiązać się z różnymi problemami zdrowotnymi. Nadwaga i otyłość grozi chorobami takimi jak:

          ·         zespół metaboliczny,

          ·         nadciśnienie,

          ·         miażdżyca,

          ·         kamica żółciowa,

          ·         udar mózgu,

          ·         zawał serca,

          ·         cukrzyca typu II;

          ·         nowotwory.

          Niedowaga grozi następującymi schorzeniami:

          ·         anemia,

          ·         kołatanie serca,

          ·         zaburzenia pamięci,

          ·         infekcje,

          ·         choroby zębów,

          ·         problemy ze wzrokiem,

          ·         paradontoza,

          ·         łysienie,

          ·         nocne skurcze łydek.