W środę 8 maja 2019 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji 228. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, 79. Rocznicy zbrodni katyńskiej i 84. Rocznicy kapitulacji III Rzeszy (zakończenia II wojny światowej w Europie). Akademię poprowadzili wspólnie Maja Jakubiak i Maciej Osiecki, oboje z klasy 6. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, uczniowie z klas 4-7 przedstawili montaż słowno – muzyczny, w którym zawarli najważniejsze fakty wyżej wymienionych wydarzeń.
3 maja 1791 roku Sejm uchwalił konstytucję, która oficjalnie była pierwszą w Europie i drugą na świecie tego typu ustawą zasadniczą. Konstytucja 3 Maja miała zreformować i wzmocnić państwo, które było już okrojone po I rozbiorze. Mimo że Konstytucja nie weszła w życie, to w sensie symbolicznym dawała Polakom siłę podczas 123 lat niewoli i do dziś jest jedną z najpiękniejszych kart naszej historii.
Katyń to symbol śmierci polskich oficerów i policjantów II Rzeczypospolitej bestialsko zamordowanych przez sowieckie NKWD (Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych) wiosną 1940 roku. Ich szczątki spoczywają w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych nieznanych dotąd miejscach sowieckiej ziemi. Katyń to rana głęboko tkwiąca w sercach i umysłach wielu tysięcy polskich rodzin dotkniętych tą największą tragedią, jaka wydarzyła się na Wschodzie w okresie II wojny światowej. Katyń to słowo przez wiele lat zakazane, okryte tajemnicą, powodujące wiele żalu i goryczy.
8 maja przypada 74 rocznica podpisania przez Niemcy bezwarunkowej kapitulacji, która skończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie. Należy przypominać naszą historię, ponieważ część Rosjan twierdzi, że II wojna światowa rozpoczęła się w 1941 roku, jeśli nie będziemy o nią dbać to szybko może się okazać się, że to Polacy rozpoczęli II wojnę światową, z ofiar staniemy się zbrodniarzami.
Kolejnym etapem uroczystości było wspólne odśpiewanie pieśni patriotycznych: Oda do wolności, O mój rozmarynie, Serce w plecaku. Tę część uroczystości poprowadziła Zuzia Jakubiak (z 4 klasy), pięknie zapowiadała następujące po sobie utwory, dodając krótkie informacje na temat każdego dzieła.
Dziękujemy wszystkim za udział w naszej uroczystości.