• AKADEMIA Z OKAZJI 231. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA I 82. ROCZNICY ZBRODNI KATYŃSKIEJ

• W czwartek 28 kwietnia 2022 roku odbyła się  w naszej szkole uroczystość z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i 82. rocznicy zbrodni katyńskiej. Akademię poprowadzili wspólnie Maja Malinowska i Mateusz Faryna z klasy 6 i 8b. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, uczniowie z klas 5-8 przedstawili montaż słowno – muzyczny, w którym zawarli najważniejsze fakty wyżej wymienionych wydarzeń.

3 maja 1791 roku  Sejm uchwalił konstytucję, która oficjalnie była pierwszą w Europie i drugą na świecie tego typu ustawą zasadniczą. Konstytucja 3 Maja miała zreformować i wzmocnić państwo, które było już okrojone po
            I rozbiorze. Mimo że Konstytucja nie weszła w życie, to w sensie symbolicznym dawała Polakom siłę podczas 123 lat niewoli i do dziś jest jedną z najpiękniejszych kart naszej historii.

Katyń to symbol śmierci polskich oficerów i policjantów II Rzeczypospolitej bestialsko zamordowanych przez sowieckie NKWD (Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych) wiosną 1940 roku. Ich szczątki spoczywają w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych nieznanych dotąd miejscach sowieckiej ziemi. Katyń to rana głęboko tkwiąca w sercach i umysłach wielu tysięcy polskich rodzin dotkniętych tą największą tragedią, jaka wydarzyła się na Wschodzie w okresie II wojny światowej. Katyń to słowo przez wiele lat zakazane, okryte tajemnicą, powodujące wiele żalu i goryczy.

Każdy z nas ma prawo do własnych sądów i przekonań, ale żeby być w pełni wolnym, trzeba znać i rozumieć prawa oraz zasady wolności. Jak istotną jest ona wartością widzimy obecnie, podczas wojny na Ukrainie, gdzie ludzie za nią oddają życie.

Dziękujemy wszystkim za udział w naszej uroczystości.

• I miejsce

•             Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w plebiscycie  Szkoła Roku głosowali  na Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Kupiskach. Dzięki Państwu otrzymaliśmy zaszczytne I miejsce
            w powiecie łomżyńskim. Z dumą będziemy nosić laur zwycięstwa, pamiętając, że wyróżnienie to  jest niezwykłym przywilejem, ogromną przyjemnością, ale też wielkim zobowiązaniem.

• LAUREATKI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO

• 23 marca 2022r. odbył się w Białymstoku ostatni etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego. Z radością informujemy, że uczennice naszej szkoły:

Maja Liżewska z kl. VIII b (opiekun p. B. Gutowska) i Paulina Żelazna z kl. VIII a (opiekun p. M. Nasiadko) zdobyły tytuł laureata, który zwalnia je z zewnętrznego egzaminu ósmoklasisty i daje najwyższy wynik 100%
            z języka polskiego. Serdecznie gratulujemy!!!